Save

Accountant

Pentru Clientul nostru, o companie de top in domeniul real-estate, suntem in cautarea unui
Accountant

Cerintele Postului:

• Experienta in domeniul financiar-contabil fie intr-o societate de contabilitate, fie intr-o societate care opereaza in domeniul real-estate, reprezinta un plus;
• Experienta in utilizarea softului contabil Navision sau SAP reprezinta un avantaj;
• Absolvent al invatamantului superior economic de specialitate;
• Calitatea de Expert contabil sau stagiar CECCAR reprezinta un avantaj;
• Cunostinte medii de Excel;
• Cunostinte minime de limba engleza;
• Abilitati bune de planificare, organizare, comunicare si relationare, responsabilitate, promptitudine si capacitatea de a respecta termenele limita.

Responsabilitati:

• Asigura evidenta contabila pana la nivel de balanta/bilant sub directa coordonare a superiorului ierarhic;
• Efectueaza inregistrarea in contabilitate a tuturor documentelor si operatiunilor economico-financiare:
o facturi primite de la furnizori
o facturi emise catre clienti
o imprumuturi si dobanzi
o descarcarea lunara a cheltuielilor si veniturilor inregistrate in avans
o extrase de cont bancar in lei si valuta
o reevaluarea lunara a soldurilor in valuta
o procese verbale de receptie a mijloacelor fixe si amortizarea lunara aferenta acestora
o registrul de casa in lei si valuta
o deconturi de cheltuieli, ordine de deplasare
o alte documente si operatiuni economico-financiare
• Urmarirea inregistrarilor in sistemul informatic si verificarea reflectarii corecte in contabilitate si la timp a operatiunilor derulate, in conformitate cu reglemantarile in vigoare si regulile interne;
• Intocmirea componentelor pentru soldurile tuturor conturilor contabile;
• Pregatirea jurnalului de cumparari si a jurnalului de vanzari;
• Intocmirea bilanturilor si respectiv a declaratiilor fiscale lunare/trimestriale/semestriale/ anuale, care trebuie depuse la Administratia Financiara si la Directiile de Impozite si taxe locale (decont de TVA, declaratia privind obligatiile de plata la bugetul de stat si bugetul asigurarilor sociale, etc.) sub coordonarea directa a superiorului ierarhic;
• Asigura introducerea in lantul de aprobare la plata a taxelor datorate catre bugetul statului;
• Acorda sprijin la intocmirea situatiilor necesare controalelor externe , auditului extern si tertilor;
• Participa la intocmirea documentatiei anuale de inventariere a patrimoniului (liste scriptice de inventariere a mijloacelor fixe si obiectelor de inventar, confirmari de solduri in relatie cu bancile, clientii, furnizorii si creditorii societatii, procese verbale de casare, etc);
• Tine evidenta mijloacelor fixe si a obiectelor de inventar in folosinta ale societatii;
• Arhivează corespunzător documentele si registrele contabile ale societatii;

If you are interested in this challenging position we are looking forward to receiving your comprehensive application for ref.no. 101,704 preferably through our ISG career portal or via email: elena.stefan@isg.com

Visit isg.com/jobs/search - here you can find new job offers every day.